Współpraca z SMS Karpacz

Z początkiem września tego roku (2021) Klub Sportowy Sudety Jelenia Góra nawiązał współpracę z Dolnośląskim Zespołem Szkół w Karpaczu.

Obecnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu szkoli się młodych zawodników z kilku dyscyplin sportowych: koszykówka chłopców, piłka ręczna dziewcząt, saneczkarstwo, narciarstwo biegowe.

Wszyscy uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego realizują treści programowe, wymagane odpowiednimi przepisami MEN dla poszczególnych szkół. Dolnośląski Zespół Szkół w Karpaczu posiada uprawnienia szkoły publicznej, a co za tym idzie Szkoła jest uprawniona do przeprowadzenia egzaminu maturalnego oraz wystawienia świadectwa ukończenia szkoły.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu ma doskonałe warunki klimatyczne do uprawiania sportu – znajduje się na wysokości blisko 800 m n. p. m , co jest ogromnym atutem dla uprawiających dyscypliny sportowe. Mikroklimat Karpacza  oraz doskonałe walory geograficzne sprawiają, że uprawianie sportu jest możliwe przez cały rok. Bliskie Położenie Karpacza od Jeleniej Góry jest dodatkowym atutem dla nowo wprowadzonego systemu szkolenia młodzieżowego w Klubie, które ma na celu popularyzację koszykówki w regionie oraz w Kraju.

Celem porozumienia jest stworzenie optymalnych warunków umożliwiających połączenie nauki z profesjonalnym uprawianiem sportu.

Celem porozumienia jest utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w koszykówce męskiej, w której uczeń mógłby rozwijać swoje umiejętności naukowe, jak i zainteresowania sportowe. Współpraca z oddalonym o 14 kilometrów od Karpacza Klubem Sportowym Sudety Jelenia Góra ma rozwiązać problem dalekich wyjazdów koszykarzy z rodzinnego miasta po Szkole Podstawowej a także sprawić by uczeń mógł uczestniczyć na każdym szczeblu rozgrywek w najmocniejszej strefie w Kraju, lidze Dolnośląsko-Lubuskiej.

Dzięki współpracy powstaje system który zakłada rozwój dla młodych zawodników z roczników szkół licealnych oraz zawodników klas 8 szkół podstawowych, którzy w niedalekiej przyszłości staną przed wyborem wymarzonej szkoły. Sam system szkolenia młodzieżowego oparty jest o treningi w SMS-ie z rana przed szkołą i treningi po szkole w Klubie Sportowym.

W ramach porozumienia na zawodników czeka 15 godzin treningu sportowego w dwóch halach sportowych Karpacz-Jelenia Góra. Zajęcia mają być prowadzone przez trenerów KS Sudety Jelenia Góra z zakresu indywidualnych zajęć koszykarskich, zajęć ogólnego rozwoju fizycznego oraz doskonalenia zespołowej gry sportowej.

Zawodnik SMS-u ma możliwość rozwoju poprzez udział w rozgrywkach juniorów, juniorów starszych, trzeciej ligi koszykówki męskiej oraz gry na najwyższym obecnie szczeblu w regionie, drugiej lidze koszykówki męskiej w Jeleniej Górze.

Kadra Nauczycielska została starannie dobrana, co ma dać gwarancję wysokiego poziomu nauczania w szkole. Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i jej zawodnicy przez cały rok szkolny korzystają ze wszystkich obiektów sportowych (tj. Hala Sportowa, Basen , Siłownia).

Każdy z zawodników – uczniów  może po pierwszym roku szkolnym wybrać sobie rozszerzenie z przedmiotów jakie będzie potrzebował, do egzaminów wstępnych na studia. Zawodnik ma tak ułożony program,  aby obok pasji sportowej mógł rozwijać swoje preferencje naukowe.

Szkoła posiada internat na 45 osób i stołówkę, w której uczniowie mogą jeść posiłki gotowane na miejscu.

Strona DZS w Karpaczu: TUTAJ
Hala Sportowa w DZS w Karpaczu: TUTAJ