Historia Jeleniogórskiej Koszykówki

Historyczny Awans Jeleniogórskich Koszykarzy – 35 lat temu.

Dokładnie 35 lat temu – 19.03.1989 roku – koszykarze JKS Spartakus Jelenia Góra dokonali wielkiego wyczynu. W tym właśnie dniu w Radomiu pokonali naszpikowaną reprezentantami kraju drużynę Stali Bobrek Bytom (w tamtych latach najbogatszy klub koszykówki w Polsce).

W wypełnionej do ostatniego miejsca hali WSI w Radomiu nasi koszykarze przy ogromnym dopingu grupy około 200 kibiców z Jeleniej Góry zwyciężyli 77:76, a decydujące punkty zdobył Józef Cięciwa z rzutów wolnych na 3 sekundy przed zakończeniem meczu.

Awans koszykarzy JKS Spartakus do ekstraklasy był pierwszym w historii awansem jeleniogórskiego klubu do najwyższej polskiej ligi w grach zespołowych.

W sezonie 1989/1990 w Jeleniej Górze przegrywały najlepsze koszykarskie firmy, wielokrotni mistrzowie kraju – koszykarze Legii Warszawa, Zastalu Zielona Góra, Zagłębia Sosnowiec, Górnika Wałbrzych, AZS Koszalin, Astorii Bydgoszcza w sezonie 1992/1993 w Jeleniej Górze przegrywali także koszykarze Lecha Poznań, Anwilu (Nobilesu) Włocławek, Pogoni Szczecin i wielu innych. Jeleniogórska hala przy ul. Sudeckiej „pękała w szwach”, gdy do boju przystępowali jeleniogórscy gladiatorzy.

Przypomnijmy autorów tego historycznego sukcesu:

• Roman Misiewicz – wychowanek MKS MDK Karkonosze Jelenia Góra – kapitan zespołu
  • Józef Cięciwa – wychowanek MKS MDK Karkonosze Jelenia Góra
  • Czesław Kowgier – wychowanek MKS MDK Karkonosze Jelenia Góra
  • Robert Rowgało – wychowanek MKS MDK Karkonosze Jelenia Góra
  • Robert Wisny – wychowanek KS Wichoś Jelenia Góra
  • Dariusz Bogucki – wychowanek KS Wichoś Jelenia Góra
  • Tomasz Kaliszewski – wychowanek KS Wichoś Jelenia Góra
  • Grzegorz Styczyński – wychowanek KS Wichoś Jelenia Góra
  • Adam Pniak – wychowanek JKS Spartakus
  • Wojciech Siennicki – wychowanek WKS Śląsk Wrocław
  • Paweł Jujka – wychowanek AZS Poznań
  • Paweł Strycharz – wychowanek Tęczy Kielce

Aż 9 zawodników to wychowankowie jeleniogórskich klubów!

Ten piękny jubileusz to również powód, by wspomnieć Tych Wspaniałych Koszykarzy i Działaczy, których nie ma już wśród nas:

Prezes Jerzy Bartz, Prezes Michał Narutowicz, Prezes dr Aleksander Białas, Kierownik Jerzy Górka, Dariusz Bogucki, Robert Rowgało, Józef Cięciwa i Wielcy Kibice z Andrzejem Czołgowskim na czele.

Dziękujemy, Pamiętamy, Nie zapomnimy Nigdy!

Źródło(tekst i foto): portalik24.pl

Sezon 1993/94 – mecz Asotria Bydgoszcz vs JKS Spartakus